trende

Epoksi Boya

11.12.2021
79
Epoksi Boya

Epoksi Boya

Epoksi boya zemine desen şekil ve dekoratif bir görünüm vermek amacı ile kullanılan bir reçine olup yapıştırıcı özelliğinin kuvvetli olması, dayanıklı ve dirençlere, aşınmalara karşı mukavemetinin yüksek olması ile bilinen bir tür plastiktir diyebiliriz.

Epoksi Boya Nedir?

Epoksi boya sıvı halde bulunan reçinenin içerisine barit, renk pigmenti, titan ve yüzey ajanları konularak bir mikser yardımı ile karıştırılan bir boya çeşididir. Boya içerisinde bulunan reçine sayesinde kullanıldığı alana yapışan ve oradaki her türlü kimyasal ve fiziksel etkilere dayanabilen bir boya çeşididir.

Özellikle kullanımın rahat olması uzun ömürlü ve dayanıklı olması bu boyayı daha cazip kılmaktadır. Epoksi den üretilen boyanın her çeşidi ve rengini bulmak mümkündür.

 Epoksi boya daha çok zemin kaplama da kullanılıyor olarak bilinse de son zamanlarda yeni bir çağ açmış ve hobi, sanat, dekorasyon ve mobilya alanında da çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Renkleri parlak ve canlı göstermesinden dolayı epoksi maddeli boya çok tercih edilmektedir. Daha fazla Bilgi için lütfen epoksi boya nedir sayfamızı inceleyiniz.

epoksi boya

Epoksi Boya Nasıl Yapılır?

Epoksi boya son zamanlarda çok sık kullanılan bir kaplama ürünüdür. Aynı zamanda dekoratif alanda da kullanılması epoksiyi daha çok talep edilir hale getirmiştir.

 Epoksi boya nasıl yapılır sorusu cevabı ise; epoksi reçinesinin içerisine barit, titan, yüzey ajanları ve renk pigmenti konularak istenilen ölçüde ayarlanmış bir şekilde miksere verilip karıştırılarak oluşturulması şeklindedir.

Epoksi boya yapılacak yüzeyde ilk olarak çeşitli çalışmalar yapılmalı ve zemin ya da yüzey boyaya hazır hale getirilmelidir. Zımpara, kazıma işleminden sonra zemin ya da yüzey iyice temizlenmeli kir ve tozda arındırılmalıdır. Sonrasında bir astar ile pürüzsüz hale gelen zeminde boyama işlemi yapılabilir.

Duvar, zemin, masa ya da sehpa yapımı, dekoratif eşya yapımı gibi pek çok farklı alanda kullanılmaya başlanan epoksi boyalar renk çeşitliliği ile de kullanıcılara imkân sunmaktadır. İçerisine renk pigmenti konulduktan sonra altın yaldız gibi hoş duracak dekorasyon ürünleri de karıştırılarak alana uygulaması yapılabilir.

Epoksi Boya Uygulama Tekniği

Epoksi boya pek çok farklı alanda farklı teknikler ile uygulanabilen bir maddedir. Örnek verecek olursak eğer duvarda bir epoksiden boya çalışması yapılacaksa eğer rulo ile duvara sürme tekniği kullanılabilir. Ya da masa veya sehpa gibi dekorasyon ürünlerinde dökülerek kullanılan bu teknik, zemin kaplamada zemine yedirecek bir fırça, mala ya da alet ile kullanılabilir.

Aynı zamanda epoksi boya uygulama teknikleri arasında self leveling (kendi yerleşen), epoksi mortar kaplama, epoksi multi layer kaplama, anti statik epoksi kaplama, su bazlı epoksi kaplama ve sovent bazlı epoksi kaplama da bulunmaktadır.

epoksi boya uygulama

Epoksi Boya Kaplama

Epoksi reçinesinin içerisine katılan malzemeler ve renk pigmenti ile oluşan epoksi boya malzemesi en çok kaplama işleminde kullanılmaktadır. Özellikle zemin kaplama da çok sık karşılaştığımız sık ve dekoratif duran aynı zamanda estetik bir görünümü olan epoksi boya ile zemin kaplama son yılların en popüler zemin kaplaması haline geldi.

Epoksi boya kaplama çok çeşitli renk seçeneği ve içerisinde bulunan reçine sayesinde yapışkan bir özellik kazanmaktadır. Şık duran bu zemin kaplama özellikle dış etkenlere karşı dayanıklı olması nedeni ile kaplama ürünleri içerisinde epoksi boya kaplama en çok tercih edilen olmuştur.

Epoksi Boya Ne İşe Yarar?

Epoksi boya renk pigmentleri ile şeffaf epoksi reçinesinden farklı bir görünüme sahiptir. Epoksi boya yalıtım ve laminasyon işlemlerinde sıkça kullanılır. Bulunduğu alanı daha estetik gösterir. Epoksi boya ile yapılan her ürün daha kaliteli ve uzun ömürlü olur.

Duvar ya da zeminde uygulanmış bir epoksi den üretilen boya varsa zemini ve duvarı nem ya da rutubete karşı korur. Su geçirmeyen özelliği ile akma ve göllenme yapmaz. Tozutmaz. Kirlenmez ve kolayca temizlenir. Rahat kullanımı olan epoksi boya pek çok işe yaramakla birlikte uzun ömrü ve dayanıklılığı sayesinde uzun vadede kullanım sunar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Çiğdem Akkaya
Çiğdem Akkaya
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?