Epoksi Boya Uygulaması

İSTNABUL'DA EPOKSİ BOYA UYGULAMASI

 

Epoksi boya içerik bakımından kimyasal bir reçineden oluşur. Epoksi boya uygulandığı zeminde dışarıdan gelebilecek olan tüm fiziksel ve kimyasal etkilere karşı oldukça dirençlidir. Başlarda kuvvetli bir yapıştırıcı olarak kullanılan sıvı reçine içerisine renk pigmentleri, barit ve titan katılarak mikserden geçirilerek epoksi boya haline alır. Ardından uygulamaya hazır hale getirilir.

Epoksi Boyanın Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Diğer zeminlere göre uygulama kolaylığı bakımından epoksi boya daha sık tercih edilir. Epoksi boya, yapısı bakımından incelendiğinde aşırı dirençlidir. Dışarıdan gelebilecek olan darbelere, çiziklere karşı esnek yapısıyla direnç sağlar. Epoksi boya bakıldığında oldukça şık ve canlı görünür. Bu şık ve canlı duruşun beraberinde temizlenmesi de oldukça kolaydır. Su ve neme karşı da dayanıklıdır. Ve bu sayede rutubeti önlemeyi sağlar. Epoksi boya dirençli yapısı sayesinde de dış etkenlere karşı uzun ömürlüdür. Bu sebeple zeminle alakalalı çıkabilecek maaliyetleri de geciktirir.

Epoksi Boya'nın Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Epoksi boya ev, okul, spor salon zemini, otopark, laboratuvar ve endüstriyel zemin kaplama, masa ve birçok sanat aracının yapımında kullanılır. Zemin kaplamada dayanıklılığı, canlı ve şık duruşu bakımından epoksi boya diğer malzemelere göre daha sık tercih edilir. Görünüşü bakımından çok fazla beğenildiği için evlerin zemininde en çok tercih edilen boya olmuştur. Kullanımı bakımından kolaylık sağladığı için de en çok tercih edilen boya epoksi boyadır.

Epoksi Boya Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Epoksi boyanın güzel sonuçlar vermesi için en başında üretici firmanın dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar doğru şekilde yerine getirildiyse zemine dikkat edilmesi gerekiliyor. Uygulamayı yapacak ekibin zemini dikkatli incelemesi gereklidir. Zemindeki eksikler tamamlanmamış ve zemin uygulamaya uygun hale getirilmemişse epoksi boyanın kullanımı sonunda istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden epoksi boyanın güçlü ve temiz bir beton zemine uygulanması gereklidir. Bir diğer önemli husus epoksi boyanın uygulanma sırasında hava sıcaklıkları ve hava şartlarına dikkat edilmeli.

Epoksi Boya Uygulanacak Zeminin Fiyata Etkisi Nedir?

Epoksi boya uygulanacak zemin çok önemli. Eğer zayıf ve çatlakları olan bir zeminse fiyatta etkili olur. Uygulama yapacak ekibin fazladan harcayacağı efor olacaktır. Zeminin düzeltilmesi veya düzleşmesi gerekliyse de fiyatı etkiler. Zemindeki eski boya ve kaplama var ise bunun temizlenmesi gereklidir. Bu da epoksi boyanın fiyatını etkiler.

Epoksi boya uygulanacak zeminin büyüklüğü ve büyüklüğe bağlı olarak kullanılacak epoksi boya miktarı da fiyatı etkilen diğer unsurlardan biridir. Epoksi boya miktarı ve kullanılan malzemenin kalitesi de çok önemlidir. Kullanılan malzemenin kalitesi uygulanacak zeminde daha uzun ömürlü ve kullanışlı olmasını sağlar. İleriye dönük baktığımızda ise bakım ve onarım maaliyetlerinin düşük olmasını sağlar.

Uygulama yapılan alanın dar olması, karmaşık ve fazla eşya bulundurması, yüksek veya ulaşılması zor alanlara kaplama yapmak da fiyatı etkilen unsurlar arasındadır. Yapılan epoksi boya işlemi için kaplamanın kalınlığı ve buna bağlı olarak kullanılacak epoksi boya miktarı da fiyatı etkiler. Kaplama yapılacak zemin için seçilen renk ve desen de fiyatı etkiler. Kullanılacak malzemenin de renk ve desene uygun olacak şekilde seçilmesi de fiyatı etkiler.

Özetleyecek olursak epoksi boya diğer tüm malzemelere göre daha fazla avantaja sahiptir. Ve sahip olduğu bu avantajlara görünüşü, temizliği, sağlamlığı, dayanıklılığı, bakım ve onarıma uzun süre ihtiyaç duyulmaması vb. gibi birçok örnek verilebilir. Ve avantajlar diğer malzeme türlerine göre daha fazla tercih edilmesinde etkilidir.

 

EPOKSİ BOYA UYGULAMALARI