Site Rengi


Solventsiz Epoksi Boya

Solventsiz Epoksi Boya

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yeni kaplama çeşitleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Epoksi kaplama en çok tercih edilen kaplama türleri arasındadır. Bunun sebebi pek çok avantajının olmasıdır. Her şeyden önce epoksi kaplama ve epoksi boyalar diğer yöntemlere göre çok daha kolaydır ve uğraştırıcı değildir. Epoksi boyalar kimyasallara karşı dirençlidir, asit ve bazlardan etkilenmezler. Mukavemetleri oldukça yüksektir. Korozif ortamlara karşı çok dayanıklıdır. Bu sebeple özellikle metal yüzeylerde çok tercih edilmektedir. Üzerinde bakteri barınamadığı ve üreyemediği için yani anti bakteriyel olduğu için de gıda sektöründe oldukca tercih edilmektedir. Epoksi boyalar yapısı gereği parlak olması fakat istenildiğinde yarı mat olarak üretilebilmekte ve son kat boyası olarak kullanılmakta bunun sebebi ise koruyucu olmasından kaynaklanmakta solventsiz epoksi boya ise parlak görünümlü ara kat ve son kat olarak kullanılmaktadır.

Solventsiz epoksi boya da korozyona karşı oldukça dirençlidir. Astardan sonra üst üste uygulanarak kalın bir tabaka yani film tabakası oluşturmasına yardımcı olur. Solventsiz epoksi boyalar yüzeye parlak görünüm kazandırmasının yanı sıra üstün bir dayanıklılık da gösterir. Darbelere ve çizilmeye karşı üstün bir başarı gösterir. Solventsiz yapısı sayesinde içme suyu borularının içlerinde de kullanılabilinir.

Solventsiz epoksi boya kimyasallardan etkilenmez. Bu nedenle kimyasallardan etkilenme eğilimi gösteren çelik ve beton gibi yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Metallerin betonların  ve kimyasallardan etkilenen diğer tüm yüzeylerin koru

26 Nisan 2020
181 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?