Oda Zemin Kaplama Modelleri Ve Fiyatları

ODA ZEMİN KAPLAMA ÇEŞİTLERİ

Mart 23, 2023 admin 0 Comments

 

Yer döşemelerinin çeşidi, zemin kaplama seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konuların en başında gelir. Yer döşemesinin ıslak alanda mı kuru alanda mı kullanılacağı gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Birçok zemin kaplama çeşidi vardır: Ahşap lamine parke, laminant parke, epoksi, PVC, halı, fayans, mermer, taş, plastik, seramik karo.

Ahşap Lamine Parke

En çok tercih edilen yer döşemesi olan ahşap lamine parke, uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Sağlıklı, kaliteli ve tamir edilebilir olması gibi özellikleri ahşap lamine parkenin yaygın olarak kullanılması sağlamıştır. Tümüyle ağaçtan yapılan bir zemin kaplama çeşididir. Organik ve doğal malzemeden yapılan bu kaplama insan sağlığını olumsuz etkilemez.

Laminant Parke

Oldukça kullanışlı bir yer döşemesi olan laminant parke, en çok tercih edilen bir başka zemin kaplama çeşididir. Sert yapıdadır, dayanıklıdır ve uygun fiyatlıdır. Altına yerleştirilen köpük ile birlikte yumuşak bir yer döşemesi haline gelir.

Kurulumu ve sökümü oldukça kolaydır. Gerçek bir ahşaptan yapılmayan laminant parke çok kaliteli olmayan ve değerli görülmeyen bir malzemedir. Gürültü çıkaran ve kaygan bir yapıda olabilirler. Tamiri mümkün değildir; olası kırılma ve çizilmelerde yenilenmesi gerekir.

Epoksi

Aside ve suya son derece dayanıklı olan epoksi zemin kaplama, son zamanlarda oldukça yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Özel bir kaplama çeşididir. Diğer kaplamalardan ayrılan en önemli özelliği, kimyasal maddelerden hiç etkilenmiyor olmasıdır. Epoksi zemin kaplama; parlak, estetik görünümlü, kolay temizlenebilen, kaliteli, pürüzsüz ve dayanıklı bir malzemedir.

PVC

Suya en dayanıklı zemin kaplama çeşitlerinden olan PVC, vinil kaplama olarak da tanımlanmaktadır. Uygun fiyatlıdır. Çeşitli renk ve desenleri mevuttur. Yangına karşı dayanıklıdır. Uygulaması kolay ve hızlıdır. Uygulanabilmesi için kusursuz bir alt zemin isteyen PVC zemin kaplama, içerdiği zararlı kimyasallar nedeni ile de sağlığa zararlı olabilmektedir.

PVC’nin ömrü 15*20 senedir.

Halı

En önemli özelliği ısıyı koruması olan halı, bu özelliği nedeni ile en çok tercih edilen zemin kaplama çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu zemin kaplama çeşidi kuru alanlarda kullanılmaktadır. Kurulumu daha kolay olan, kolay temizlenebilme özelliğine sahip olan karo halılar daha çok kullanılmaya başlanmıştır.

Fayans

Fayans, daha çok banyo, mutfak, tuvalet gibi alanlarda kullanılmaktadır. Islak olan ya da ıslanma ihtimali olan yerlerde kullanılır. Dayanıklı ve estetik yapıdadır. Kolay temizlenebilen fayans zemin kaplama en çok tercih edilen kaplama çeşitlerindendir.

Mermer

Serin bir yapısı olduğu için sıcak bölgelerde kullanılması tavsiye edilir. Daha çok pencere kenarı, apartman boşlukları gibi alanlarda kullanılır. Dayanıklı ve sert yapıda olan mermer oldukça basit bir şekilde temizlenebilmektedir.

Taş

Dayanıklı yapıda olması en kötü hava şartlarında bile sorun çıkarmamasını sağlar. Taş zemin kaplama daha çok bahçe, sokak, balkon gibi alanlarda tercih edilmektedir.

Plastik

Hijyenik bir yapısı vardır. Oldukça dayanıklıdır. Hastane, okul gibi alanlarda daha çok tercih edilir.

Seramik Karo

Özellikle mutfaklarda kullanılan seramik karo zemin kaplama, çok az da olsa bakım gerektiren bir kaplama çeşididir. Nemden zarar görmez, alanın olduğundan daha büyük bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Oldukça dayanıklı ve kolay temizlenebilir. Renk ve şekil çeşidi fazladır.

Yorum Yap

Bültenimize Abone Ol

Hemen Ara
Yol Tarifi