trende
Epoksi Pigmentler

Epoksi Pigmentleri

Epoksi pigmentleri, epoksi maddesinin kullanım alanlarını genişleten renklendiriciler olarak düşünülebilir.

Epoksi reçine kendi özgü bir öz kütlesi bulunan sıvı ve akışkan bir maddedir. İlk olarak güçlü bir yapıştırıcı olarak kullanılmış olan bu malzeme zaman içerisinde çağ atlayarak adeta her alanda kullanımı mümkün olan bir hale gelmiştir.

Öyle ki denizcilik ve tekne yapımı, uzay ve havacılık, sağlık sektörü, mobilya yapımı, zemin kaplama, yalıtım, laminasyon, boya, aksesuar, dekor eşyası ve duvar boyası olarak çok farklı alanlarda kullanılır.

Epoksi pigmenti olarak adlandırdığımız ürün ise epoksi boyadan daha farklı bir yapıya sahip olan üründür. Epoksi reçinesi normal hal olarak şeffaf bir yapısı ve rengi olan bir reçine türüdür. Bunun içerisine toz ya da sıvı olarak katılabilen epoksi pigmentleri ile renk alır ve kullanıma hazır hale gelirler.

Epoksi Pigmenti Nelerdir?

Epoksi pigmentleri nelerdir? Epoksi pigment çeşitlerine örnekler vermeden önce pigment nedir kısaca açıklayalım. Pigment; kendine has özellikleri olan ve bu özelliklere göre ışığı etkileyen bu etkiyi ise insanlara renk olarak yansıtan komplekslere denir.

Natürel olarak doğada bulunabildiği gibi laboratuvar ortamında da insan etkisi ile sentetik olarak üretilebilirler. Normal anlamda renk ve ışığın yansıması olarak açıklayabileceğimiz pigmentler boyalardan farklıdır. Boyaları oluşturanda pigmentlerdir.

Pigmentler epoksi reçine içerisinde asla çözünmezler. Bu nedenle epoksi reçine içerisine karışarak epoksi boya görünümünü alırlar. Epoksi pigmentleri kendi arasında iki farklı türden oluşmaktadır. Bunlar;

Sıvı halde bulunan pigmentler; sıvı halde bulunan epoksi boyaları piyasada alkol mürekkebi pigmenti olarak da anılırlar. Bu tür pigmentler sadece bölgesel ve yüzeysel çalışmalarda kısa süreli kullanılırlar.

Toz halde bulunan pigmentler; toz halde bulunan epoksi boyaları pigment olarak satılırlar. Ve satın alacak olan kişiler özel çalışmalar için bu pigment çeşidini tercih ederler. Birçok efektif görüntüyü bu toz pigmentler sayesinde elde etmek mümkündür.

Epoksi Pigment Boya Nedir?

Epoksi pigment boya, sıvı haldeki epoksi reçinesinin içerisine yüzey ajanlar, barit, titan ve pigment katılarak oluşturulan bir çeşit boyadır denilebilir.

Epoksi reçine daha önceleri aşınma direnci, dayanıklı ve mukavemeti yüksek olan, güçlü bir yapıştırıcı olarak kullanılırken son dönemlerde sanatsal, hobi, yapı sektörü ve dekorasyon alanında çok sık kullanılmaya başlanmış bir üründür.

Epoksi pigment boya kaliteli ve dayanıklı yapısı ile çok tercih edilmesinin yanı sıra bu hususta en çok övgüyü ise renk pigmentleri hak etmektedir. Epoksi pigment boya renkleri çok şık, parlak ve canlı gösteren aynı zamanda estetik ve şık duran bir hal alır.

Epoksi pigmentleri boya içerisinde bulunan reçine ile kullanıldığı alana yapışan sert duran ve uzun süreli kullanılan bir maddedir. Hal böyle olunca canlı ve hoş renkler her alanda ve dekorasyonda kullanmak isteyen herkesin gözdesi olmuştur. Epoksi reçine boyalar son zamanlarda erişilmesi kolay olan ürünlerin başında gelmektedir. Özellikle internette çok kolay sipariş verebileceğiniz epoksi reçine boyaları kullanınca farkı hissedeceksiniz.

Epoksi Pigment Çeşitleri Nerede Kullanılır?

Epoksi pigment çeşitleri, epoksi reçinesinin kullanılabileceği her alanda kullanılabilir. Özellikle yalıtım ve kaplama alanında çağ atlayan epoksi reçineler çeşitli renkleri ve desenleri ile zemin kaplamada en sık kullanılan ürün haline gelmiştir.

Bunun yanı sıra epoksi pigment çeşitleri mobilya alanında da çok sık kullanılmaktadır. Estetik ve dekoratif duran bu ürünün bir diğer kullanım alanı ise tarak, yüzük, kolye ve benzeri aksesuar ürünleridir. Uzay ve havacılık sektörü, sağlık sektörü, yapı sektörü, mimari, gemi ve tekne yapımı, denizcilik gibi pek çok farklı alanda da epoksi pigmentleri kullanılabilir.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Çiğdem Akkaya
Çiğdem Akkaya
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?