Epoksi Boya Duvara Nasıl Uygulanır?

    Buradasın !
  • Anasayfa
  • Blog Epoksi Boya Duvara Nasıl Uygulanır?
epoksi duvar uygulama

Epoksi Boya Duvara Nasıl Uygulanır?

Temmuz 18, 2023 admin 0 Comments

Epoksi Boya Duvara Uygulanır Mı?

Klasik duvar boyalarının yerine epoksi boya duvara rahatlıkla uygulanabilir. Modern ve teknolojik gelişmelerin ışığında elde edilen epoksi katkılı duvar boyaları hem hoş bir görünüm elde edilmesinde hem de kişilerin isteğine göre desen katılmasında etkili bir malzemedir. Yapısı gereğince hızlı kuruması ve pürüzsüz bir yüzey elde edilmesi amacıyla kullanılan epoksi boya duvara uygulanır. Uygulama yapılırken boya fırçası veya sünger rahatlıkla sürülmesine izin verir uygulamanın seri ve uygun hava şartlarını da yapılması delikli veya patlak bir görünümün oluşmasının da önüne geçer. Özellikle işini bilen usta kişiler tarafından yapılan epoksi boya duvara uygulandıktan sonra kısa sürede düzgün bir şekilde yüzey oluşturur.

Epoksi malzemesi son derece yapışkan ve zararsız olması sebebiyle boyalarda sıklıkla katkı malzemesi olarak kullanılır. Yapışmanın hızlı ve kuvvetli olması duvar zeminin yıkanabilir ve çizilmeye karşı dayanıklı olma özelliklerini geliştirir. Özellikle kaygan yapısı sayesinde epoksi boya duvara yapıştıktan kısa bir süre sonra pürüzsüz bir hal alır. Kaygan zemin oluşturan bu boya sayesinde kirlenen veya toz tutan iç ve dış mekân duvarları su ile rahatlıkla silinip temizlenebilir. Bu özelliğini nedeniyle en sık iç mekân yaşam alanlarında tercih edilir.

Epoksi Boya Duvara Nasıl Uygulanır?

Epoksi boyayı duvara rulo ve fırça ile uygulayabilirsiniz. Fakat uygulamaya başlamadan önce zemini iyi hazırlamak gerekir, hazırlamadaki kastımız epoksinin duvara yapışmasını engelleyecek kir, pas ve kabaran parçaların duvardan kazılarak temizlenmesi ve epoksi macun ile onarım yapıldıktan sonra epoksi astar uygulanmalı ve kuruduktan sonra son kat epoksi boyayı duvara uygulaya bilirsiniz.

Epoksi Duvar Boyasının Özellikleri

Epoksi duvar boyasını tercih edilmesi için bazı özellikleri bulunur. Bunlardan en belirgin olanı uygun maliyetli ve kısa sürede boyama imkânı tanımasıdır. Öte yandan epoksi duvar boyası klasik boyalara göre zararsız ve fazla koku salmadığı için pek çok alanda uygulama imkânı bulur.

Fabrika, AVM, otopark, ev, kafe gibi pek çok alanda epoksi boya kullanılır. Gün geçtikçe daha fazla uygulama alanı bulan ve formülü geliştirilen epoksi boya çizilmeye karşı yüksek dayanıma sahiptir ve bu nedenle endüstriyel alanların da vazgeçilmez boya malzemesi olarak bilinir. Ayrıca epoksi boya uygulamaları sayesinde seneler boyunca rengi solmayan ve güneş ışığından etkilenmeyen dış mekân boyama uygulamaları yapılabilir.duvara epoksi boya uygulama

Profesyonel bir şekilde uygulanan epoksi boyalar duvarda 5 ile 20 yıl arasında bir süre zarfınca eskimeden veya solmadan dayanabilmektedir. Sizlerde bu tarz dayanıklı bir malzeme ile mekanlarınızı boyamak ve kaliteli ürünler almak istiyorsanız epoksi katkılı duvar boyalarını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Bu tarz ürünlerin fiyatları da kaplayacağınız veya boyayacağınız duvar alanına göre değişiklik gösterebilir.

Epoksi Boya Avantajları

Epoksi boya uygulamalarının pek çok farklı avantajı bulunur. Bunlar aşağıda şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Düşük VOC içeriği
  • Hızlı kuruma sayesinde süreden tasarruf
  • Kolay uygulanabilen yapısı sayesinde pürüzsüz ve mat bir görünüm elde edilmesi
  • Diğer duvar boyası ürünleri ile kıyaslandığında daha canlı renkler yaratması
  • Su geçirmeme özelliği sebebi ile Rutubet gibi sorunlu durumları baştan engellemesi

Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında epoksi boya uygulamaları son derece yararlı ve mantıklı bir seçim olmaktadır. Sizler de kaliteli ürünlerden yararlanmak için ve duvarlarınızın istediğiniz gibi bir görünüme sahip olması için epoksi reçine katkılı duvar boyası tercih edebilirsiniz. Esenler renklerde elde edilen epoksi boya duvara uygulandığında tam olarak hayalinizde bulunan renk ve desenleri elde etmenizde sizlere fayda sağlar. Özellikle yoğun yapısı sayesinde duvara kuvvetlice yatıştıktan sonra parlak bir yüzey elde edilir ve bu yüzey de su veya bez yardımıyla kolaylıkla temizlenebilme özelliği gösterir. Öte yandan mat bir görünüm elde etmek istiyorsanız dış cephe uygulamalarında epoksi boyaları duvara rahatlıkla uygulayarak Güzel ve isteğinize yakın bir sonuç alabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Abone Ol

Hemen Ara
Yol Tarifi