Antistatik Zemin Kaplama Üretim Ve Uygulama Merkezi

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama

Mart 23, 2023 admin 0 Comments

Epoksi son zamanlarda her ev ve iş yerine döşenen zemin materyalleri arasında en sağlam ve dayanıklı olanıdır, uzun ömürlüdür, temizlenmesi son derece kolaydır ve hatta göze hoş gelen çok sayıda renkte olabilir. Zemin özelliklerine ek olarak, epoksi özelliğe sahip yer kaplamanın daha az sayılabilecek yararları arasında, epoksi zeminlerin ihtiyaçlarınıza göre şekillenebilir olmasıdır. Bu, döşeme müteahhidinizin, alanın unsurlarına karşı ek koruma için kaplamaları formüle edebileceği anlamına gelir.

Pek çok işletme için, doğru endüstriyel zeminleri tasarlarken anti-statik özellikler de dikkate alınması gereken önemli bir husustur. İşiniz elektronik, yanıcı malzemeler veya kıvılcımlara duyarlı olabilecek başka herhangi bir şey içeriyorsa, antistatik epoksi zemin kaplama uzun vadede kendi masrafını çıkaracaktır. Epoksi zemin kaplama türleri genel olarak, çekici görünümünü ve kolay temizlenebilir yüzeyini takdir eden ev sahipleri için hızla büyüyen bir trend. Çıplak betondan çok daha ince görünür ve boyadan çok daha iyi tutar. Ayrıca mükemmel leke ve aşınma direncine sahiptir ve zemin yüzeyindeki çatlakları ve kusurları kapatabilir.

Birçok ticari ve endüstriyel operasyon için, statik deşarj oluşumu büyük bir tehlike olarak kabul edilir. Bir iş yerindeki çalışanların binanın içinde dolaşırken vücutlarında tutulan bir elektrik yükü oluşur. Bu, metal veya herhangi bir formda iletken bir malzemeye dokunduklarında yüklerini boşaltabilir. Bunun metal bir kapı tokmağında olması sorun değil, ancak bu kıvılcım hassas bir elektronik bileşene veya yanıcı bir nesneye çarparsa felaket olabilir. İşte burada anti-statik epoksi döşeme devreye giriyor. Bu tür olayların olasılığını büyük ölçüde azaltabilir.

Antistatik Epoksi Zemin Kaplama Türleri

 

Elektrostatik Dağıtıcı Epoksi Türü

Zemin, antistatik epoksinin daha temel hali olarak döşenmektedir. Epoksi karışımında nispeten az sayıda elektriği ileten parçacıklarla elektrostatik zemin kaplamasından daha yüksek bir direnç seviyesine sahiptir. Ardından, topraklamayı sağlamak için döşeme ile bakır boru veya şeritler döşenir. Elektrik yükü zeminde hareket eder ve bu topraklama malzemesinden boşalır. Bu, en çok elektronik bileşenler üzerinde çalışma yapılan ortamlarda kullanılır.

Elektrostatik İletken Epoksi Türü

Elektrostatik döşeme sistemleri daha düşük bir dirence sahiptir ve topraklama malzemesi zeminin içine yerleştirilmiştir. Bu daha pahalıdır ancak küçük statik birikimi bile çok hızlı bir şekilde dağıtmalarına olanak tanır. Antistatik epoksi zemin kaplama tipik olarak, uçucu kimyasallarla çalışmak gibi kıvılcımlardan kaynaklanan yangın tehlikesinin olduğu durumlarda bulunur.

Antistatik ve Elektrostatik Kaplama Özellikleri

Antistatik epoksi zemin kaplama, döşeme sistemi, bir kişinin polimer bir zemin boyunca hareketinden biriken elektriksel statik yükün güvenli kontrolü olarak hizmet eder. Elektrostatik döşeme, üretim sırasında hassas elektronik bileşenlere zarar verebilecek kazara elektrostatik boşalma potansiyelini büyük ölçüde azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Antistatik epoksi zemin kaplaması, yanıcı gazlar ve sıvı malzemelerle çalışırken patlamaları ve yangınları önlemeye de yardımcı olabilir ve ekipmanda yüksek maliyetli hasar ve personel yaralanması riskini azaltmaya yardımcı olur.

Antistatik terimi, 10⁹ ile 10 ila 11 arasındaki çok özel bir elektrik direnci aralığını ifade eder ve yalnızca zeminin kendisinin statik üretemeyeceği anlamına gelir. Bu, zeminin statik birikimi ortadan kaldıracağı veya vücutta zaten birikmiş olabilecek statik elektriği dağıtacağı anlamına gelmez. Bu, yalnızca iletken (direnç aralığı 10⁴ x 10⁶ arasında) veya enerji tüketen (10⁷ ila 10⁹) bir zemin kaplamasıyla elde edilebilir.

Genel olarak, elektrostatik deşarjdan kaynaklanan hasara duyarlı ekipman üretiyor, tamir ediyor, servis veriyor, taşıyor veya kullanıyorsanız bir antistatik zemine ihtiyacınız olacaktır; tipik sektörler arasında elektronik endüstrisi, havacılık, otomotiv için bileşenlerin imalatı yer alır.

Yorum Yap

Bültenimize Abone Ol

Hemen Ara
Yol Tarifi